Kuidas me ise garderoobkappi ehitasime

Selles postituses jutustan pisut, kuidas me ise omale garderoobkapi valmistasime. Oli kohe algselt selge, et seda me kuskilt tellima ei hakka ja proovime ise hakkama saada, veel enam, et selleks materjale müügil küll ja veel. Jah - uksed siiski tulevad tellimisega, neid ei hakka tõesti parem ise tegema, mine tea, sajavad veel muidu üks öö kaela meile. :) 

Kuidas kapi plaani paika panime

Mõeldes, milline see kapp üldse olema peaks, vaatasin väga palju google'st garderoobkapi pilte, et saada ideid erinevate kapiosade paigutuste kohta ja kui palju mida olla võiks. Kindel oli see, et tahtsin riidepuutoru, korvide süsteemi ja et on riiulid ja tavalisi sahtleid mitte. Saadud mõtetega hakkasin siis edasi mängima.

Taolist kappi ehitama hakates, on vaja kindlasti eelnevalt ärakaardistada vajadused, mida kõike see kapp peab hakkama mahutama, alates riietest, lõpetades ehk igasuguste muudegi tarvetegagi. Nii mõtlesime, et päris laeni kappi ennast ei ehita, küll aga jääb kapi ja lae vahele väike ruum, kuhu saame paigutada nt matkatarbed, tekid-padjad, kalastusasjad ja muu taoline. Suure osa rõivaid peab mahutama riidepuutoru, mis mulle just meeldib, sest kuidagi mõnusam ja ülevaatlikum on riidepuu pealt esemeid vaadata ja valida, kui kuskilt riidehunnikust lapata ja siis ka pooled asjad jäävad üldse kuhugi peitu. Nii mõtlesin, et üks pikem riidepuutoru saab olema just keskel. Sealt edasi väga palju enam mõelda polnud, sest vasakule plaanisime alumisse osasse korve ja ülemisse osasse riiulid.
eDraw Max'ga tehtud plaan
Kindlasti pidime ka arvestama mõningate majapidamise tarvikute hoiustamisega, sest neid lihtsalt mujale panna ei ole. Nii panime paika, et paremal pool saab olema omaette kõrgem vaba ruum, kus hoiustada tolmuimeja, kuivatusrest ja triikimislaud nagu juuresolevalt plaanilt näha ja ülejäänud riiulid jäävadki ilmselt rõivaste, voodipesu ja muu taolise mahutamiseks. Ja muidugi korvid, mis võiksid ka paljutki äramahutada.
Reaalsus on meil see, et ega kõike me sinna kappi siiski mahutada ei saa, mida tahtsime, sest lihtsalt väike ruum seab omad piirid ette, kuid eks midagi ikka.

Mõeldud mõtetest hakkasingi esmalt vihikusse kritseldama hinnangulist plaani, milline ta enam-vähem olla võiks. Saadud sota-puta võtsime kondikavaks, mille järgi hakkasime siis päris plaani tegema. Joonistasin ümber paint'i :) ja näitasin Härrale, et nüüd vaja mõõdud paika saada ja tema omakorda avastas googeldades  eDraw Max, mida saab ka tasuta proovida. Selle abil sai  väga hästi õigete mõõtudega plaani paika. Härra arvutas kõik arvatavad mõõdud välja, mille raames arvestama pidime. Täpseid mõõte ei saanud ennem teada, kui korvsüsteem ja riidepuutoru käes, et siis nende järgi saab täpsemalt juba arvutada.

Materjali valimine ja ehitamine

Puurimise täpsust lihtsustav vidin
Paralleelselt vaatasime, kust materjali ja vajalike jubinaid selleks kõigeks saada. Furnituuri osas ei hakanud väga pikalt mõtlema, mööblifurnituuri teadsin juba varem ning ühel vabal nädalavahetusel sinna esinduspoodi ka sammud seadsime. Sealt võtsime ära sobivad korvid, neile sobivad kandurid, siinid jm tarvilik ja riidepuutoru, mis tuli meil endal pisut lühemaks lõigata.
Materjali osas arvasime, et kasutame melamiiniplaati, sest ta on mööbli tegemiseks täiesti sobiv, piisavalt tugev ja juba viimistletud välimusega. Bauhofist valisime sobiva tooniga välja ja selleks ajaks olid kõik täpsed mõõdud ka teada, seega sai lasta seal plaadid ka kõik sobivasse mõõtu lõigata, mis on ka lisatasu eest. Plaadid valisime 16mm paksusega. Pikkade toestusteta riiulite puhul soovitaks paksema võtta, muidu vajub lohku, mida saime ka ise näha.


Vahetult enne kapi ehitama hakkamist, kuulsin juhuslikult kolleegi soovitust ühe tööriista kohta, mida pidi väga hea olema mööbli ehitamisel kasutada. Tööriista nimetust endiselt ei tea, kuid Härra sai ta ostetud ja jäi ise ka enam kui rahule. Mõte on  saada plaatidele täpsed märgistused aukude puurimiseks, toimib justkui šablooni põhimõttel. Kõige aeganõudvam oligi tal plaatide mõõtmised ja märgistamised kruvide asukohtade jaoks. Kuid oluline eeltöö see. Peale seda sai hakata vaikselt kappi kokkupanema, sealgi oli planeerimist ja mõtlemist, kuidas alustada, et osa kokkupandu koos ka püsiks. Kokkupaneku käigus ilmnes ka asjaolu, et rohkem toestamist on vaja, et kapp ikka koos püsiks ja ei kõiguks nagu külakiik. Seega tuli materjali pisut juurde muretseda ja kapi "selg" sai lisa tuge ribade näol nii üleval pool, kui allpool. Enne
mainisin, et saime ise näha lohku vajuvat riiulit. Samal ajal lisatugede vajadusega nägime ka, et see pikk riiul, mis on riidepuu toru kohal, on lohku vajunud, sest on kinnitatud ainult külgedelt plaatide külge. Nii sai otsustatud, et see pikk riiul läheb kaheks ja kinnitab kõikidest külgedest, et sirgemaks tõmbaks. Sai õnneks palju paremaks. 

Lihtsam ja mugavam on kokkupanna, kui ta on kummuli
Lisaks üks muudatus tuli veel, mis ilmnes tegemise käigus. Kui algselt oli plaan, et kapile põhja ei tee, seisab niisama põrandal, siis hiljem oli näha, et äärmised "jalad" seisavad pooleldi või rohkem sisuliselt õhus, sest parketi äär ei ole päris seinani ja nii otsustasime kindluse mõttes, et ääretulbad saavad plaadi alla. Lihtsalt igaksjuhuks, kindluse mõttes, et tulevikus kapp seda parketiäärt liialt ei hakka tallama.
Nagu ka pildilt näha on, siis riiulite tagumine osa sai vineeriga kaetud ja muu osa mitte. See oli minu soov selleks, et asjad ei hakkaks üle riiuli ääre kapi taha voolama. Arvan, et nii parem ja kindlam. 

Palju selline isetehtud garderoobkapp maksma läks?

Siin toon välja ainult materjalikulud, mis läksid just kapi ehituse peale, ehk siis tööriistu ja taolisi asju ma ei arvestanud siin.
Materjalikulu oli järgmine:

Furnituur                                                  228,98 Eur
Melamiinplaadid koos lõike teenusega   234,34 Eur
Vineer, kruvid, seibid                              28,88 Eur

Nii vaadata, siis ka isetegemine on päris kulukas projekt, aga arvan, et vast odavam ikka, kui oleks mööblifirmal lasknud teha. Pealegi jälle üks kogemus juures ja oma kätega asja ju ka tore vaadata. Antud juhul siis Härra kätega tehtud asja. :)

Valmis garderoobkapp
Niimoodi see garderoobkapp meil valmis sai. Edasi vaja liuguksi ette vaadata, selleks peab hakkama uksi tegevatesse firmadesse pakkumisi küsima. Plaanis on lihtsalt kaks suurt liugust lihtsa profiili ja välimusega. Peegleid ustele ei plaani. Välimuse osas ma ausalt praegu ei teagi täpselt, millised nad olema peavad, eks see selgub, kui pakkumisi hakkan küsima. Kui ükskord uksed ette saavad, siis jääb veel üle paigaldada lakke uste ette LED-riba kapi sisu valgustamiseks ja siis on ta meil täielik ja valmis.
Mööblitegemise projekte on meil veel ühtteist plaanis. Mitte küll tegemise järjekorras nüüd, aga veel on teha voodi, TV alus ja vannituppa seinakapp peegliga, mida ma väga ootan. Lisaks, kuna nüüd on ka suveaeg jälle varsti käes, siis minu eriliseks kevade-suve projektiks saab meil olema meie väike rõdu, mille soovin korda teha, ka sellega on mul juba omad plaanid paigas, niiet ootan juba põnevusega sellega tegutsema asumist.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Põrandategu ja vannitoa ehitus

Kuidas me lage teeme